Po raz pierwszy blog SowaProgramuje został patronem medialnym konferencji! Chciałam się podzielić moim wrażeniami z regionalnej edycji Festiwalu Technologicznego 4Developers Łódź.
Podczas konferencji wyróżnione były 4 ścieżki tematyczne związane ze światem IT: JVM (Java Virtual Machine), JavaScript, Databases oraz Agile. Nie było obowiązku ani zapisów na konkretną ścieżkę. Można było uczestniczyć w dowolnych prelekcjach, dlatego myślę, że każdy znalazł coś dla siebie. Dodatkowo była możliwość udziału w warsztatach, jeden blok był z podstaw React.js. Bardzo żałuję, że nie mogłam zostać na tych warsztatach. Kończyły się one dość późno, a ja musiałam już wracać do Krakowa.
Ścieżka JavaScript
Osobiście jestem nieco zawiedziona tą ścieżką. Prelekcję o Blockchain-ie słyszałam już na innej konferencji, stąd byłam zmuszona do wybrania czegoś innego. Kolejna prezentacja na temat WebAssembly była dla mnie potencjalnie interesująca. Niestety odniosłam wrażenie, że prelegent siedząc przed swoim laptopem, jedynie czytał treść prezentacji. Wychodząc z wykładu nadal nie mam pojęcia czym jest to narzędzie i jak mogę z niego skorzystać. Ku mojemu rozczarowaniu następna prezentacja z tej ścieżki została odwołana.
Prezentacja pt. „TDD AngularJS Application” była interesująca dla mnie ze względu na to, że osobiście nie miałam jeszcze okazji pracować z takim podejściem. Wojciech Przechodzień z pasją opowiadał o bibliotece „angular-test-runner„, którą współtworzy wraz z kolegami w firmie, w której pracuje. Sesja live coding była dla mnie bardzo interesująca. Narzędzie to wydaje się dość ciekawe i mam nadzieję, że uda im się stworzyć wersję, która będzie kompatybilna z nowszą wersją Angulara.
Nie mogę się wypowiedzieć na temat pozostałych prezentacji, ponieważ w nich nie uczestniczyłam.
Ścieżka Agile na ratunek
Ratunkiem dla mnie okazała się ścieżka Agile. Uczestniczyłam w dwóch wykładach z tej ścieżki. Oba wykłady były ciekawe i dość uniwersalne. Nie trzeba było mieć specjalistycznej wiedzy, żeby zrozumieć przekaz.
Podobała mi się prezentacja „Getting Things Programed”. Michał Bartyzel opowiadał o rzeczach, o których warto pamiętać podczas programowania i które pomagają w pisaniu dobrego kodu i realizowaniu zadań.
- Jeśli chcesz wykonać jakieś zadanie koniecznie ustal deadline. Rzeczy które nie mają ograniczonego czasu realizacji są odkładane i nigdy nie realizowane
- Żeby zwiększyć szansę na wykonanie jakiegoś zadania zapisz je, a poniżej tego zadania zapisz pierwszą małą czynność którą musisz wykonać aby rozpocząć to zadanie. W ten sposób obniżysz próg wejścia i będzie łatwiej Ci zrealizować plany.
- Podczas programowania korzystaj z pseudokodu. Zanim zaczniesz programować zapisz pełnymi zdaniami co dokładnie będzie robić np. Twoja funkcja. Dzięki temu Twój kod będzie przemyślany i bardziej czytelny. W ten sposób można zapobiegać zbyt skomplikowanego i zagmatwanego kodu.
- „Pisz elegancko”. Dbaj o dobrą jakość kodu i rób refactoring zanim jest już za późno. Dbaj oto by code review było robione regularnie.
Kobiety na 4Developers
Muszę zauważyć, że podczas konferencji było bardzo mało kobiet. Oszacowałam ich ilość na około 10% wszystkich uczestników, co wydaje mi się dość mało. Dodatkowo po konferencji raz jeszcze całościowo spojrzałam na agendę i okazało się, że nie było żadnej prelegentki, tylko sami prelegenci. Nie jest to dla mnie jakimś ogromnym problemem i w żaden sposób nie czuję się urażona z tego powodu. Nie zamierzam apelować o specjalne przywileje bądź zniżki dla kobiet. Po prostu chciałabym widzieć na konferencjach z branży IT więcej inspirujących prelegentek, które są specjalistkami i mogą podzielić się wartościowymi treściami.
Miejsce i organizacja
Konferencja odbyła się w łódzkim Bionanoparku. Podczas rejestracji otrzymałam identyfikator, na którym mogłam znaleźć plan budynku oraz agendę. Sale były bardzo blisko siebie, stąd bardzo szybko można było przemieścić się z jednej do drugiej. Wszystkie wykłady ze ścieżek tematycznych odbywały się w jednej sali.
Miłym aspektem konferencji był obiad. O dziwo nie była to pizza, co było całkiem miłą odmianą. Każdy uczestnik mógł spokojnie zjeść posiłek i usiąść razem z innymi przy stole. Oprócz tego, podczas trwania tego wydarzenia były dostępne ciepłe napoje i małe przekąski.
Podsumowanie
Moje wrażenia co do konferencji są mieszane. Jestem zawiedziona wykładami ze ścieżki JavaScript. Jednak wykłady ze ścieżki Agile zrekompensowany mój niedosyt. Cieszę się również, że mogłam poznać ciekawych ludzi! Tutaj szczególne pozdrowienia do twórców bloga DevEnv! 🙂
Wciąż uważam, że warto chodzić na takie wydarzenia. 4Developers jest konferencją, której jednym z celów jest „integracja interdyscyplinarnych społeczności IT”. Myślę, że jest to bardzo potrzebne i warto, aby ludzie w obrębie IT rozumieli siebie nawzajem. W końcu w pracy programisty nie chodzi jedynie o bycie „wymiataczem”. Istotna jest też komunikacja pomiędzy ludźmi z różnymi specjalizacjami oraz efektywność realizowania wspólnych zadań.
Dzięki za dobre słowo na temat mojej prezentacji 🙂