CV juniora – czy wpisywać doświadczenie nie związane z branżą IT?

Wczoraj na facebookowej grupie Rozmowy rekrutacyjne IT padło takie pytanie:

Czy jeżeli aplikuje na pierwszy staż, to czy warto wpisywać w CV prace i doświadczenie nie związane z branżą IT ? Czy osoby rekrutujące raczej nie obchodzi takie doświadczenie nie związane bezpośrednio z IT?

Tak! tak! Jak najbardziej wpisywać!

Na stanowiskach nie związanych z IT uczymy się wielu potrzebnych umiejętności tj. praca w zespole, praca pod presją, organizacji pracy. Rekruterzy często też pytają o problemy jakie napotkałeś/napotkałaś w pracy i jak sobie z nimi poradziłeś/poradziłaś. Może też paść pytanie co nam przeszkadzało w poprzedniej pracy i czemu chcemy zmienić zawód. Wtedy bardzo ładnie możesz pokazać co ci się w programowaniu podoba i dlaczego warto wybrać akurat Ciebie na ten wymarzony staż.

Ktoś może zapytać: „A co jak pracowałem/pracowałam w call center / jako dostawca pizzy przez dwa miesiące; czy to też mam wpisać?”

Jeśli możesz się pochwalić pracą na innych, bardziej odpowiedzialnych stanowiskach oraz z dłuższym okresem zatrudnienia to nie ma sensu wpisywać takich pozycji. Wybierz te, o którymi Twoim zdaniem warto się pochwalić. 

Podsumowując:

Jeśli aplikujesz na staż/swoją pierwszą pracę w branży IT, ale masz doświadczenie na innych stanowiskach (nie związanych z branżą IT) to zdecydowanie należy wpisać je do swojego CV. Natomiast jeśli tych pozycji jest dużo to wyeksponuj te stanowiska, które dodały Ci najwięcej praktycznych umiejętności.

 

 

 

2 odpowiedzi do “CV juniora – czy wpisywać doświadczenie nie związane z branżą IT?”

  1. Zgadzam się – pewnie, że wpisywać. Jak nie wpiszę to co to znaczy? Mam np. 30 lat i wcześniej nigdzie nie pracowałem? To by dobrze nie świadczyło o mnie:) Poza tym wydaje mi się, że warto wyeksponować swoje obowiązki z poprzednich stanowisk, które pokażą nasze cechy świadczące o tym, że nadajemy się do programowania (rozwiązywanie problemów?). U mnie na przykład jest tak, że na stanowisku programisty nie pracuję, natomiast od czasu do czasu popełnię jakiś prosty skrypt, co ma mi ułatwić jakieś tam zadanie. To też z pewnością warto wpisać.

  2. Maćku, dzięki za komentarz 🙂 Tak zdecydowanie, wypisywanie obowiązków z poprzednich stanowisk to świetna strategia, żeby się pochwalić umiejętnościami. To zawsze daje większy pogląd dla osoby, która czyta Twoje CV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *