Od jakiegoś czasu starasz się o swoją pierwszą pracę jako programista / programistka, ale jeszcze nie udało Ci się jej dostać?
Ten artykuł jest dla Ciebie! 🙂
Na rynek pracy wkracza coraz więcej osób, które chcą pracować jako programiści. W internecie jest wiele darmowych i ciekawych materiałów do nauki różnych języków programowania. Pojawia się mnóstwo intensywnych kursów stacjonarnych, weekendowych warsztatów oraz jednodniowych szkoleń.
Rynek pracy jest obecnie dość mocno konkurencyjny jeśli chodzi o stanowiska juniorskie. Ale nie ma rzeczy niemożliwych! Sama przeszłam taką ścieżkę: zupełnie od zera do Junior Frontend Developera (moją historię przeczytasz w tym artykule). Przez kilka miesięcy próbowałam dostać pracę, miałam wstępne telefoniczne rozmowy kwalifikacyjne, a także chodziłam na rozmowy do różnych krakowskich firm. Kilka rozmów poszło mi słabo, stąd zaczęłam się zastanawiać co mogę wynieś pozytywnego z takich sytuacji. Oto kilka moich wskazówek.
Co można wynieść z nieudanej rozmowy kwalifikacyjnej?
1. Nowe umiejętności twarde
Na rozmowach kwalifikacyjnych pojawiają się pytania prostsze i trudniejsze. Jest bardzo prawdopodobne, że nie będziesz znać odpowiedzi na wszystkie pytania i nie ma w tym nic złego. Po rozmowie zapisz rzeczy, o których nie słyszałeś(aś), albo nie wiesz dokładnie jak z nich korzystać. Koniecznie poczytaj na ten temat. Następnym razem zabłyśniesz nowo zdobytą wiedzą! To samo możesz zrobić w przypadku pytań, na które twoja odpowiedź nie była do końca satysfakcjonująca. Postaraj się zgłębić dane zagadnienie i przygotować bardziej wyczerpujące wypowiedzi.
2. Poproś o feedback
Zapytaj osoby, która przeprowadzała z tobą rozmowę kwalifikacyjną dlaczego nie zostałeś(aś) przyjęty(a) na to stanowisko. Poproś o code review zadania rekrutacyjnego. Dowiedz się gdzie masz braki i co według osoby rekrutującej musisz się jeszcze douczyć, żeby spełnić wymagania. To pomoże ci w podjęciu kolejnych kroków i zwiększy twoje szanse na kolejnej rozmowie.
3. Poproś o ciekawe materiały do nauki
Ludzie, którzy są bardziej doświadczeni często mogą podzielić się ciekawymi materiałami. Osoba, która przeprowadzała z tobą techniczną rozmowę kwalifikacyjną ma pojęcie o twoim poziomie wiedzy i może dać ci spersonalizowane porady oraz wartościowe materiały (polecić dobrą książkę, adekwatny kurs). W ten sposób oszczędzisz czas na szukanie wartościowych treści. Nie zapomnij podziękować za feedback i poświęcony ci czas. 😉
4. Uodpornij się na odmowę
Niedawno obejrzałam inspirującego TEDtalk-a na temat doświadczania odmowy ze strony innych ludzi. Jia Jiang opowiada jak pokonał swój strach przed byciem odrzucony. Przez 100 dni szukał okazji by ktoś mu czegoś odmówił (często prosił o absurdalne rzeczy). W ten sposób zaczął przełamywać swój strach i bariery.
Zobacz koniecznie to wystąpienie:
5. Nikt cię nie przekreśla na zawsze
Dostałeś już jedną negatywną odpowiedź? Co ty na to żeby za jakiś czas znowu odezwać się do tej firmy. Pokazać, że dalej ci zależy, że przez ten czas zdobyłeś(aś) nowe umiejętności, stworzyłeś(aś) ciekawy projekt, wzbogaciłeś(aś) swoje portfolio. Nikt nie przekreśla cię na zawsze.
6. Spróbuj przejąć kontrolę nad kolejną rozmową
W tym artykule piszę jak jako osoba starająca się o pracę możesz poprowadzić rozmowę tak, aby wypaść jak najlepiej. Wymaga to praktyki oraz eksperymentowania, ale myślę, że warto spróbować. Sama kiedyś zajmowałam się rekrutacją programistów, stąd dzielę się moimi ciekawymi spostrzeżeniami.
Na koniec
Pamiętaj jak duże postępy już poczyniłeś(aś). Nawet jeśli dostaniesz negatywną odpowiedź w sprawie pracy to nie jest koniec świata. Próbuj dalej. Nie traktuj odmowy jako porażki, traktuj to jako eksperyment, ucz się i dąż do swojego celu. Kiedyś ktoś mi powiedział, że jeśli będziesz pragnąć czegoś bardzo mocno i dążyć do tego ze wszystkich sił, to osiągniesz to.
Powodzenia na kolejnej rozmowie! 😉