Aplikujesz o pracę? Poprowadź rozmowę rekrutacyjną!

rozmowa rekrutacyjna

Rozmowy rekrutacyjne to nie najprostsze rozmowy.  Ale jest sposób, żeby sprawić, że będą łatwiejsze.

Można taką rozmowę poprowadzić! W tym poście zdradzę Ci jak możesz, jako starający się o pracę programista / programistka możesz poprowadzić rozmowę rekrutacyjną.

Jak się przygotować?

Są dwie istotne rzeczy które należy zrobić przed rozmową kwalifikacyjną (oprócz przygotowania odpowiedniego ubioru, zebrania informacji o firmie do aplikujemy o pracę itd.) powinieneś/powinnaś:

  1. Przygotuj pytania, które będziesz mógł/mogła zadać podczas rozmowy (pod tym linkiem pobierz PDFa z najczęstszymi pytaniami)
  2. Przygotuj swoje mocne strony oraz osiągnięcia

Jak z tego skorzystać?

Po pierwsze, pamiętaj że rozmowa kwalifikacyjna to nie jest wywiad ani prezentacja. Rozmowa to interakcja dwóch stron. A co za tym idzie możemy zadawać pytania w trakcie, nie zostawiaj ich na sam koniec. W ten sposób nie dość że dowiemy się więcej o firmie do której aplikujemy o pracę, to dodatkowo będziemy mogli skierować rozmowę na tematy które nas interesują.

Pamiętaj – pytania należy zadawać z wyczuciem. Postaraj się wychwycić momenty w trakcie rozmowy, w których możesz zadać adekwatne pytanie. Nawiązuj do tego co mówi osoba rekrutująca. W ten sposób sprawisz pozytywne wrażenie osoby zainteresowanej danym stanowiskiem i firmą. Pokażesz również, że uważnie słuchasz osoby, która prowadzi rekrutację.

O co możesz zapytać podczas takiej rozmowy?

Na ten temat pisałam już wcześniej – listę najczęstszych pytań znajdziesz tutaj. Wybierz te pytania, które są dla Ciebie najistotniejsze.

Osoba rekrutująca podczas prezentacji firmy może na cześć z tych pytań już odpowiedzieć. Istnieje taka tendencja, że im lepiej firma się zaprezentuje tym mniej będziesz musiał zadać pytań.

Rozmowa techniczna, jak sobie z nią poradzić?

Podczas rozmowy rekrutacyjnej w pewnym momencie dochodzi do sytuacji, w której programista z firmy będzie starał się dowiedzieć czy Twoje umiejętności i wiedza są zgodne z tym co masz wpisane w CV. Jak się najlepiej zaprezentować?

Staraj się kierować rozmowę na tematy,  w których czujesz się pewnie. Tutaj się przydają nasze mocne strony i osiągnięcia, które przygotowaliśmy sobie jeszcze przed rozmową. Mów o tym co Cię pasjonuje, o swoich prywatnych projektach, o konferencjach, o Twoim blogu, o konkursie w którym brałeś / brałaś udział. Dygresje są tu jak najbardziej wskazane. I wiesz co? Istnieje bardzo duża szansa, że osoba która nas rekrutuje pociągnie Twój temat. 

Chwalenie się i kierowanie rozmowy na wygodne dla Ciebie tematy pomoże Ci się wyróżnić spośród innych kandydatów. Dzięki temu zostaniesz pozytywnie zapamiętany i zwiększy to Twoje szanse na sukces. 

Jeśli zostaniesz zapytany o coś o czym nie masz pojęcia – nie bój się tego otwarcie powiedzieć. Bądź konkretny i wykaż zainteresowanie oraz chęć dowiedzenia się więcej na ten temat.

Zadawaj pytania również podczas rozmowy technicznej. Pozwoli Ci to nie tylko poznać odpowiedź na dane pytanie, ale dostarczy Ci multum informacji o firmie, do której aplikujesz

Zapamiętaj:

  • Rozmowa kwalifikacyjną można poprowadzić
  • Przygotuj pytania i swoje mocne strony
  • Podczas rozmowy zadawaj pytania (z wyczuciem)
  • Kieruj rozmowę na tematy w których czujesz się pewnie

Mam nadzieję, że moje rady i przemyślenia są dla Ciebie pomocne.  Ja jakiś czas temu pracowałam jako rekruterka w firmie IT, zajmowałam się też marketingiem, ale zdecydowałam się przekwalifikować i obecnie jestem junior forntend developerem. Stąd mam ciekawe przemyślenia ta temat rozmów rekrutacyjnych w branży IT.

Post ten powstał na podstawie mojej prezentacji, którą wygłosiłam na Gali Finałowej konkursu Daj się Poznać w Microsofcie w Warszawie, z czego jestem niezwykle dumna 😀 Jeśli masz jakieś pytania to zapraszam do dodawania komentarzy. Zapraszam również do udostępniania mojego posta 🙂

Update: można już oglądać na nagranie z mojej prezentacji

 

5 odpowiedzi do “Aplikujesz o pracę? Poprowadź rozmowę rekrutacyjną!”

  1. świetne wystąpienie na Gali, umiejętności prezentacyjne możesz zdecydowanie wliczyć do mocnych stron! gratuluję dobrego wyniku w konkursie 🙂

    1. Dziękuję bardzo 😀 Sporo czasu poświęciłam na przygotowanie. Starałam się, żeby moja wypowiedź była przydatna dla innych.

  2. To prawda, przed rozmową kwalifikacyjną jest naprawdę duuużo do zrobienia, jeśli chce wypaść na niej naprawdę dobrze! Prowadziłem wiele rozmów kwalifikacyjnych w życiu – to, co bardzo mnie raziło, to to, że niektórzy kandydaci potrafili przychodzić pół godziny przez umówionym terminem rozmowy kwalifikacyjnej. Myślę, że stosowny zapas to ok. 5 minut. Odradzam przychodzić dużo wcześniej na spotkanie z rekruterem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.