Czy programowanie jest fajne?

Czy programowanie jest fajne

Czy programowanie jest fajne?

W zeszłym tygodniu ukazał się artykuł, w którym wraz z innymi programistami próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie „Czy programowanie jest trudne?„. Pojawiło się tam sporo argumentów i ciekawych punktów widzenia. Teraz przyszedł czas, żeby się zastanowić czy programowanie jest fajne.

Czy programowanie jest fajne?

„Jak zawsze „to zależy” – głównie od projektu i zespołu. Dużo frajdy sprawia stworzenie czegoś z niczego i realizowanie swoich pomysłów. Często jest to rollercoaster satysfakcji i frustracji.”

Mateusz Kupilas; blog: javadevmatt.pl

Czy programowanie jest fajne?

„Zdecydowanie tak, i to z wielu powodów. Przede wszystkim, przynajmniej w oczach pragmatyków, umiejętność programowania jest przydatna w życiu. Pozwala np. na zautomatyzowania pewnych zadań wykonywanych na komputerze prowadząc do oszczędności czasu, wysiłku i zapewnienia lepszych, bardziej powtarzalnych efektów. Raz napisany program będzie wykonywał te same rutynowe czynności bezbłędnie, a człowiekowi prędzej, czy później zdarzy się pomyłka. Nie należy jednak zapominać, że jest to równocześnie proces twórczy. Programista – lub programistka – tworząc przydatny program może czerpać z tego satysfakcję taką samą jak rzemieślnik z utworzenia przydatnego lub pięknego przedmiotu. Dodatkowo, jest to czynność, którą można wykonywać praktycznie z dowolnego miejsca, co pozwala na pracę z domu, zabranie ze sobą hobby na wakacje, zabranie wakacji do pracy (poprzez zdalną pracę np. z tropikalnej plaży) oraz szukanie klientów w krajach z mocniejszą walutą.”

KrzaQ, blog: dsp.krzaq.cc

Czy programowanie jest fajne?

„Nie, to najgorsza fucha, jaką mogłem sobie w życiu wybrać. Serio się sobie dziwię, że nie zostałem awangardowym poetą i nie piszę obecnie wierszy na skórze wypasanych w Alpach kóz. Codzienna mordęga z bugami i innymi dziwnymi rzeczami, połączona z pędem do implementowania nowych ficzerów, zarzyna umysł. I ci userzy: NO JAK MOŻNA W TAKI SPOSÓB UŻYWAĆ EDYTORA TEKSTU?!!!

Naprawdę, czasami nie rozumiem swoich fatalnych decyzji życiowych… Ech, wypasanie kóz w Alpach – trzeba było w to iść, gdy jeszcze była szansa. A teraz to już za późno! Programowanie tak przeżarło mi mózg, że nawet w wolnej chwili klepię kod w JS-ie. Takim jestem wrakiem…”

Comandeer, blog: comandeer.github.io/blog/

Czy programowanie jest fajne?

„To zależy. Dla niektórych może być bardzo fajne, dla innych może być katorgą. Dla niektórych fajne może być ciągłe rozwijanie swoich umiejętności i dokształcanie się. A dla innych to może nie być fajne – będą woleli bazować na posiadanej wiedzy i niekoniecznie ciągle ją poszerzać. Jedna osoba po całym dniu zmagań z pewnym problemem będzie miała determinację, by kolejnego dnia znowu do niego usiąść. Inna natomiast zrezygnuje już po godzinie. Wydaje mi się, że teksty typu „Zacznij programować, bo programowanie jest fajne” nie są odpowiednie. Może prędzej „Spróbuj, jak to jest programować, bo programowanie jest ciekawe i rozwijające”.”

Programmer Girl, blog: programmer-girl.com

Czy programowanie jest fajne?

„Jak najbardziej. Dla mnie każdy problem jest swego rodzaju zagadką do rozwiązania. Lubię rozwiązywać zagadki i stawać przed problemami. Serio, jak coś od razu działa, to znaczy, że nie było wyzwania. A poza tym, wszyscy wiedzą, że koty są królami internetu, a programujące koty kiedyś przejmą władzę nad światem.”

Kot Źrodłowy, blog: kot-zrodlowy.pl

Czy programowanie jest fajne?

„Jak najbardziej! Nie zajmowałabym się tym już przeszło 10 lat, gdyby nie było wciągające. A tak, moja pierwsza styczność z programowaniem miała miejsce już przeszło dekadę temu. I nadal mi się nie nudzi 😉 Polecam każdemu taką pasję!”

Żaneta Jażdżyk, blog: nettecode.com; grupa edukacyjno-motywacyjna: Programowanie – wsparcie na starcie

Czy programowanie jest fajne?

„Tak. Jest to sztuka tworzenia czegoś nowego z linijek tekstu. Nie musimy tworzyć szarej aplikacji biurowej, którą wykorzystują smutni ludzie w garniturach. Programowanie pomaga np. w tworzeniu gier, stron (a kysz PHP).
Programowanie pomaga nam skonwertować Kofeinę w Kod.

* Warto jednak pamiętać, że bywają też dni w których wyrywamy sobie włosy z głowy, szukając rozwiązania dla niektórych problemów, które na pozór wydają się być błahe.”

Szymon Motyka, blog: szymonmotyka.pl

Czy programowanie jest fajne?

„Dla mnie tak, ponieważ potrafiąc programować, posiadam możliwość tworzenia różnych rzeczy, stron, gier, aplikacji. Ponadto nigdy nie wiadomo, czy to co napiszę, nie przyczyni się do poprawy życia, czy choćby rozrywki dla tysięcy osób. W pewien sposób pozwala mi to też przez pisanie skryptów na automatyzację wielu rzeczy, dzięki czemu ja mogę skupić się na innych i rezygnować w swoim życiu z tego, czego robić nie chcę. Chciałbym, ale niestety nie mogę Ci zagwarantować, że programowanie będzie fajne również dla Ciebie.”

Michał Gellert, blog: michalgellert.pl

Czy programowanie jest fajne?

„Fajne to mało powiedziane. Na każdym kroku podkreślam jak wiele możliwości daje i jak na wielu polach można się wykazać. Dzisiaj większość otaczających nas rzeczy posiada w sobie jakiś kawałek kodu. To nie są tylko aplikacje na telefonach czy komputerach. Nie ma chyba dziedziny, która nie potrzebowała by oprogramowania. Czujesz potrzebę ratowania świata? Znajdź firmę produkujące urządzenia medyczne. A jeśli czujesz w sobie moc destrukcji czemu nie spróbować pracy dla wojska przy projektowaniu super nowoczesnej broni ;). Interesują Cię sporty motorowe? Tam także potrzebują programistów. To co chcę powiedzieć to to, że programowanie daje nieograniczone możliwości pracy przy różnych projektach, w różnych dziedzinach, jest kreatywne oraz innowacyjne.”

Grzegorz Kotfis, blog: gkotfis.blogspot.com

Na koniec

  • Programowanie pozwala na odczuwanie satysfakcji z rozwiązywania problemów i jednocześnie z tworzenia czegoś co może być użyteczne
  • Zawód programisty ma też swoje wady i może być frustrujące
  • Dla jednej osoby programowanie może być pasją, dla innej programowanie może być czymś zupełnie nieatrakcyjnym
  • Jeśli interesuje Cię ten temat warto spróbować swoich sił i przekonać się czy jest to dla Ciebie ciekawe i fajne zajęcie

Chciałam podziękować wymienionym blogerom, którzy wzięli udział w tworzeniu tego tekstu. Dobrze jest poznać punkty widzenia innych osób i zobaczyć jak uzasadniają swoje zdanie.

A Ty co myślisz na ten temat? Czy programowanie jest fajne? Co lubisz w programowaniu? A co Cię denerwuje? Koniecznie daj znać w komentarzu!

2 odpowiedzi do “Czy programowanie jest fajne?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.